Świadomość wzrasta ale edukacja jest nadal potrzebna

07/03/2015 | Aktualności

Wypowiedź: Dr hab. n. med. Adama Kobayashi
kierownika Centrum Interwencyjnego Leczenia Udaru i Chorób Naczyniowych Mózgu IPiN w Warszawie.

Choć o tym czym jest udar, jakie są jego objawy i jak go leczyć Polacy najczęściej wciąż jeszcze dowiadują się dopiero wtedy, gdy problem dotyka ich samych lub bliskie im osoby, to jednak w ostatnich latach obserwuję zdecydowanie większą aktywność mediów w tym obszarze. Jest coraz większe zapotrzebowanie na informację i zainteresowanie tym tematem. Większa jest też aktywność organizacji społecznych, czy zaangażowanie znanych osób w kampanie informacyjne poruszające tematykę udarów mózgu.

To oczywiście bardzo dobrze. Badania pokazują, że kampanie informacyjne zwiększają nie tylko wiedzę o udarze, ale też taką czysto praktyczną wiedzę. Dzięki temu więcej osób wie, jakie są objawy udaru, wie w jakim przypadku powinno się zadzwonić po pogotowie. A czas reakcji ma tutaj przecież kluczowe znaczenie. Można więc powiedzieć, że świadomość społeczna dotycząca tego problemu wzrasta, choć oczywiście edukacja musi być procesem ciągłym.

dr Kobayashi

Pobierając ten darmowy poradnik zgadzasz się na otrzymywanie newslettera. Będziemy Cię informować o nowych artykułach, wywiadach i spotkaniach online z osobami, które przeżyły udar. Dzięki temu nie ominie Cię wartościowa rozmowa z ekspertem czy informacja na temat ważnych zmian związanych z lekami, czy rehabilitacją.

Przeczytaj również…