Poradnik

Co to jest udar mózgu

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organisation, WHO) udar mózgu to nagłe wystąpienie ogniskowych lub uogólnionych zaburzeń czynności mózgu, trwających dłużej niż 24 h (o ile wcześniej nie doprowadzą do zgonu) i spowodowanych wyłącznie przyczynami naczyniowymi, związanymi z mózgowym przepływem krwi (Błażejewska-Hyżorek et al., 2019).

Udar spowodowany jest zakłóceniem dopływu krwi do mózgu, w wyniku zablokowania lub pęknięcia tętnicy zaopatrującej mózg w krew. Komórki mózgowe pozbawione tlenu i składników odżywczych przestają tymczasowo funkcjonować, albo obumierają. Wszystkie udary mózgu wynikaj właściwie z dwóch procesów patologicznych: zakrzepicy lub zatoru.

Dobrą wiadomość jest taka, że udarom można zapobiegać, leczyć je i radzić sobie z ich konsekwencjami. Ponieważ udar mózgu jest stanem zagrożenia życia, wymaga szybkiego rozpoznania oraz niezwłocznego zastosowania odpowiedniego leczenia.

Objawy udaru mózgu

Objawy udaru mózgu wynikają ze zniszczenia komórek mózgowych na skutek niedotlenienia. Są one zbliżone do siebie, niezależnie od rodzaju udaru.

Możemy podzielić objawy ze względu na obszary ciała, którego dotyczą:

  • głowa: zawroty głowy z zaburzeniami utrzymania równowagi, zaburzenia widzenia, zwłaszcza ze strony jednego oka, podwójne widzenie, problemy w obszarze mowy tzn. bełkotanie, niemożność dokończenia zdania, mowa niewyraźna; zmiany po jednej stronie twarzy, np. opuszczenie kącika ust, oka, niemożność uśmiechnięcia się, zastygnięcie jednej połowy twarzy, skrzywienie jednej strony twarzy
  • ciało: drętwienie jednej połowy ciała; zaburzenia czucia po jednej stronie ciała
  • kończyny: brak czucia w kończynach po jednej stronie ciała, osłabienie kończyn po jednej stronie ciała, problem z  podniesieniem obu ramion do góry jednocześnie z powodu ich osłabienia,
  • chód i postawa: chwiejny chód, zaburzenia równowagi

źródło (https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne/program-profilaktyki-udarow)

Przeczytaj również…

Jak zadbać o związek po udarze?

(Darmowy e-book do pobrania)

Każda sytuacja jest inna, dlatego ten poradnik powstał we współpracy z osobami, które doświadczyły udaru oraz ich bliskimi. Zapytaliśmy o to, jak wygląda codzienność we dwoje i w jaki sposób pielęgnują bliskość i intymność. Mamy nadzieję, że ten poradnik pokaże Wam siłę miłości i różne jej oblicza.

Dziękujemy! Teraz sprawdź swoją skrzynkę. Wysłaliśmy do Ciebie potwierdzenie zapisu. Po potwierdzeniu adresu e-mail otrzymasz kolejną wiadomość z dostępem do materiałów.